« wstecz

Aktualności » BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH „TROPEM WILCZYM”

niedziela, 28 lutego 2016


Dnia 28 lutego 2016r. w Kozłowie odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Biegiem Radom!”                              

W przygotowanie przedsięwzięcia zaangażowani byli również dyrektor, nauczyciele oraz rodzice Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kozłowie.

Celem imprezy, w której wzięło udział około 200 osób, była popularyzacja wiedzy o żołnierzach antykomunistycznego podziemia i ich dokonaniach oraz promowanie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia.   

W biegu na dystansie 10 kilometrów wystartowało 147 uczestników. Start i meta znajdowały się przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kozłowie, a trasa prowadziła przez malowniczy teren Puszczy Kozienickiej.                                                                                       

Biegacze pokonali także odcinek 1963 metrów. Długość dystansu nawiązywała  do roku, w którym zginął ostatni z Żołnierzy Wyklętych - Józef Franczak pseudonim "Lalek".                                      

Wśród uczestników biegów znaleźli się wytrawni biegacze i amatorzy, między innymi mieszkańcy gminy Jastrzębia oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kozłowie, którym kibicowała licznie zgromadzona publiczność. Trasę zabezpieczali strażacy z OSP w Jastrzębi.

Wszyscy mogli obejrzeć filmy dokumentalne ze zbiorów IPN oraz pokaz przygotowany przez członków Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, którzy zaprezentowali stroje i broń z czasów, kiedy walczyli Żołnierze Wyklęci. 

           W imprezie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych - Wójt Gminy Jastrzębia Pani Elżbieta Zasada oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Józef Tomalski. 

Przedstawicielka Wojewódzkiej Komendy Policji z s. w Radomiu podkomisarz Emilia Kosma przypomniała o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz o obowiązku noszenia elementów odblaskowych.                                                                                                      

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odbyła się w Kozłowie dzięki współpracy, jaką nawiązała Pani Małgorzata Zych, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kozłowie z Panem Tadeuszem Kraską, Prezesem Stowarzyszenia „Biegiem Radom!”.

KONTAKT

Szkoła Podstawowa 
im. Tadeusza Kościuszki
w Kozłowie

Kozłów 87
26-613 Radom 15
tel.: (48) 344-77-06
e-mail:    pspkozlow@o2.pl
               ela_w6@op.pl

Z NASZEJ GALERII

Wszelkie prawa zastrzeżone © PSP Kozłów 2014 - 2021